Snelle Android-smartphone met 200MP camera

Lenovo Motorola Edge 30 Ultra smartphone review

0
167

Lenovo Motorola Edge 30 Ultra

€ 899,-
7.5

Diskidee Performance Rating

8.7/10

Diskidee Price/Performance Rating

6.2/10

Pros

  • Fast
  • Excellent screen
  • Super fast charging

Cons

  • Expensive
  • Battery could be better
We testen de Edge 30 Ultra Android 12-smartphone, het topmodel in de nieuwe Lenovo Motorola-reeks van smartphones, met een snelle chipset en Ready For-computerfunctie.

Het Motorola Edge-gamma, waarvan we eerder de Lenovo Motorola Edge 30 Pro (€ 759,-) testten, is uitgebreid met drie nieuwe toestellen. Eerder testten we al de midrange Edge 30 Fusion (€ 599,-) en de instapper Edge 30 Neo (€ 399,-). Dit keer onderzoeken we het topmodel Edge 30 Ultra (€ 899,-).

Deze high-end smartphone is verkrijgbaar in verschillende geheugencapaciteiten: 128GB/8GB RAM, 256GB/8GB RAM, 256GGB/12GB RAM (de variant die wij testten) en 512GB/12GB RAM.

De Edge 30 Ultra gebruikt dezelfde supersnelle Qualcomm Snapdragon 8+ Gen1 chipset als de eerder geteste OnePlus 10T 5G. (Intussen heeft Qualcomm Gen2 van die chipset aangekondigd.)

 
Uitrusting

De dual-sim Edge 30 Ultra heeft een nog iets beter 20:9 pOLED-scherm dan de Motorola Edge 30 Fusion, dit dankzij 3D-glas met afgeronde schermhoeken, iets grotere schermdiagonaal (6,67 inch) (pixeldichtheid van 395 ppi), hogere piekhelderheid (1250 nits) en vergelijkbare maximale verversingsfrequentie (144 Hz).

Het 3D-glas bedekt ook de achterzijde, waardoor die vrij glad is. Een doorzichtig beschermhoesje wordt gelukkig standaard meegeleverd. Het frame is van metaal gemaakt.

Net zoals de Fusion is de Ultra wel stof- en vochtbestendig (IP52), maar niet bestand tegen onderdompeling in water.

De wifi-voorziening heeft net zoals bij de Edge 30 Fusion de nieuwste 6 GHz WiFi 6e-ondersteuning. In ruil voor een korter draadloos bereik zorgt dit voor hogere draadloze gigabitsnelheden, tenminste in combinatie met een geschikte 6 GHz-router.

De snellere wifi-chipset in deze smartphone is vooral van belang voor een vlottere werking van de draadloze versie van de Motorola Ready For-modus waarover je verderop meer details terugvindt.

Lenovo Motorola Edge 30 Ultra

Lenovo Motorola Edge 30 Ultra (© Lenovo; licentie: Lenovo)

 
Accu en lader

Omwille van de relatief slanke behuizing past er “maar” een 4.610 mAh (Li-po) accu in de Edge 30 Ultra. De testresultaten in de UL PCMark for Android Work 3.0 Battery benchmark  vallen opzich met een score van 975 minuten nog mee, maar de eerder genoemde OnePlus 10T 5G haalt met een vergelijkbare chipset in dezelfde benchmark wel 1320 minuten. Nochtans is zijn gewicht nauwelijks hoger (204 gram tegenover 199 gram voor de Motorola-gsm).

Gelukkig steekt er een 125 watt TurboPower-lader in de verpakking, waardoor deze gsm in tien minuten tijd opnieuw voor de helft is bijgeladen. Draadloos laden kan in tegenstelling tot de Fusion ook met een snelheid van 50 watt (en met 10 watt als je een ander draadloos apparaat zoals een smartwatch wil opladen langs de achterkant van de Ultra).

 
Camerasysteem

De achtercamera van de Edge 30 Ultra heeft drie lenzen: 200 megapixels hoofdlens (de eerst bekende smartphone met een dergelijke hoge pixeldichtheid), 12 MP telelens en 50 MP groothoeklens. De selfiecamera vooraan heeft een sensor met een resolutie van 60 megapixels (OmniVision OV60A sensor).

De Ultra is dus op papier een veel betere cameratelefoon dan de Fusion en dit wordt bevestigd door verschillende reviews die inzake fotografie meer gespecialiseerd zijn dan wijzelf.

De Edge 30 Ultra mag je betreffende de foto- en videokwaliteit bijvoorbeeld naast een hoog aangeschreven Samsung S22+ leggen. Wellicht niet toevallig, want de 200 MP-camera is voorzien van een Samsung HP1 sensor, een van de grootste camerasensoren die je op de markt vindt. Je kan er foto’s met een standaardresolutie van 12,5 megapixels mee trekken. 200MP resolutie is ook mogelijk, maar dat geeft in de praktijk onwerkbare beeldbestanden van vijftig à tachtig MB!

Ook de groothoeklens is van Samsung (JN1 sensor); de telelens is afkomstig van Sony (IMX663).

Bij GSMArena vind je een gedetailleerde review van de camera, met veel voorbeelden.

Alle informatie over de Edge 30 Ultra vind je op de Lenovo Motorola-website.

 
Software

Bovenop Android 12 draait Motorola’s eigen My UX-gebruikersinterface, met weinig ingrepen bij Android zelf. Ben je liefhebber van een zo zuiver mogelijke Android-ervaring dan zit je goed bij My UX. Motorola belooft updates tot en met Android 15, dus je zit enkele jaren goed.

Interessant is de ondersteuning voor Motorola Ready For, naar keuze met USB-C kabel of draadloos via “miracast”. De Ready For-desktopmodus heeft vier ervaringen: Mobiele desktop, TV, Game en Videochat.

De desktop-ervaring tovert een ChromeOS-achtig desktopbesturingssysteem op het grote scherm, compleet met Windows-achtige desktop-met-pictogrammen voor veelgebruikte apps, hoofdmenu en taakbalk met daarin snelle toegang tot functies zoals de accuwerking, geluid-, video- en desktopinstellingen, meldingen en het maken van schermafdrukken.

Je kan je vingers of een stylus als “muis” (trackpad) gebruiken op het scherm van de gsm zelf, of je installeert een Bluetooth-toetsenbord en -muis. Wij gebruikten een ouder Microsoft Wedge Mobile Keyboard en Touch Mouse die we nog hadden liggen en dit functioneerden probleemloos.

Kan de Edge 30 Ultra op deze manier een desktop-pc of laptop vervangen? Zeker wel, op voorwaarde dat je bij Android de apps vindt die je nodig hebt voor je favoriete taken.

Meer details over de werking van Ready For vind je in onze eerdere review van de Motorola moto g100 5g.

 
Prestaties

De Motorola Edge 30 Ultra presteert uitstekend in de UL PCMark 10 for Android benchmarks. Dit is een van de snellere smartphones die je momenteel kan kopen en zeker ook geschikt voor intensieve gaming.

De hitteproblemen die we opmerkten bij de vergelijkbaar presterende OnePlus 10T 5G zijn hier afwezig: de Edge 30 Ultra voerde de intensieve gamingstresstest zonder onderbreking uit, weliswaar met soms haperende framerates.

(Nvdr.: De wegingen voor de Diskidee-scores zijn aangepast aan de nieuwste prestatieniveaus van recente smartphones en mag je dus niet vergelijken met de eerder gepubliceerde smartphonereviews. In de tabel hieronder hebben we de wegingen van eerdere geteste modellen wel aangepast.)

MerkMotorolaMotorolaMotorolaOnePlus
TypeEdge 30 Ultra (256 GB)Edge 30 Neo (128 GB)Edge 30 Fusion (128 GB)10T 5 G (256 GB)
UL 3DMark Wild Life Extreme 4K UHD
Wild Life Overall score283434615682795
  Average frame rate fps172,19,416,7
  Stress test stability %73,398,684,1— (te heet)
UL PCMark Android Work 3.0
 Work 3.0 Performance Score1577786181816213530
 Web Browsing 2.0 Score1500172911744613557
 Video Editing Score6947433583205900
 Writing 2.0 Score19968109312096317587
 Photo Editing 2.0 Score40316169105179727358
 Data Manipulation Score1165481381253911779
UL PCMark Android  Storage
 Storage Score40054193262771922256
 Internal seq. read MB/s1726,24450,691421,531240,96
 Internal random read MB/s39,4223,9822,8321,44
 Internal seq. write MB/s1377,26371,06739,18612,87
 Internal random write MB/s63,9646,2434,9525,4
 External seq. read MB/s1849,03433,961142,47735,56
 External random read MB/s39,3420,3118,5915,5
 External seq. write MB/s1369,65352,2741,4622,46
 External random write MB/s58,8347,3251,2526,73
 SQLite read iops272,72130432459018518
 SQLite update iops2280179216891333
 SQLite insert iops2000100020002000
 SQLite delete iops2157154614171247
UL PCMark Android  Work 3.0 battery life
 Autonomie ‘worst case’, 50% schermhelderheid, wifi aan (minuten)9759493941320
Gewogen Diskidee scores (op 100)
Gewogen benchmarkscore84557680
Subjectieve score89878885
Functionaliteitsscore88808292
DiskIdee gewogen eindscore
 Prestatiescore (op 100)87718087
 Prijsprestatiescore (op 100)62726564
Conclusie
De Lenovo Motorola Edge 30 Ultra presteert uitstekend. De uitgebreide desktopmodus en de ondersteuning van de nieuwste draadloze standaarden zijn extra interessant.
Gemiddelde prijs
899 euro
Foto van Motorola
Categorieën: Hardware, Producenten
Update 7 maanden geleden. Naar begin pagina.

LAAT EEN REACTIE ACHTER

Schrijf je reactie!
Vul hier je naam in

Deze site gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie-gegevens worden verwerkt.