Superdefinitie-camera maar geen Google in flagship smartphone

Huawei P40 Pro review

0

Huawei P40 Pro

€ 999,-
7

Diskidee Rating

7.0/10

Pros

  • Camera
  • Performance
  • Design

Cons

  • No Google services
  • Lacks popular apps
  • Expensive
We testen de Huawei P40 Pro Android-smartphone, met een Leica Triple Camera met 50 MP-sensor en AI-fotoverbetering, maar zonder de Google-diensten. Is dat een voor- of nadeel?

De Huawei P40-serie bestaat uit de P40 (€ 799,-), de hier geteste P40 Pro (€ 999,-) en de P40 Pro+ die pas in juni beschikbaar komt (€ 1.399,). Er is ook nog een P40 Lite (€ 299,-) die wel hetzelfde reeksnummer draagt, maar de facto niet vergelijkbaar is met de high-end modellen. Achter de links vind je alle technische details van de verschillende modellen. In deze review concentreren we ons op de P40 Pro.

 
Kenmerken

De Huawei P40 Pro wordt aangedreven door een octacore Huawei Kirin 990 5G chipset. Dankzij 7nm+ EUV (extreem-ultraviolet lithografie)-technologie zitten er meer dan tien miljard transistoren samengeperst op één kleine geïntegreerde chipset met een CPU (processor), een GPU (Mali-G76 MC16 HD-grafische processor) en een NPU (AI-coprocessor), die verder ook de hifi-audiofuncties (tot 32-bit/384kHz audio), de fotografiefuncties (50 MP-sensor met tot 12 MP fotoresolutie), de 4K HDR-videofuncties (tot 960 FPS slow motion in Full HD-resolutie), de beveiligingsfuncties, de data-uitwisselingsfuncties (UFS 3.0) en de communicatiefuncties (2G/3G/4/G/5G: tot 2,3 Gbit/s download- en tot 1,25 Gbit/s uploadsnelheid) verzorgt.

Deze smartphone heeft 8 GB RAM en 256 GB ROM (met nog 241 GB vrije ruimte vlak na de ingebruikname). Deze opslagruimte kan je nog uitbreiden met een Huawei NM (Nano Memory)-geheugenkaartje tot 256 GB in de tweede SIM-sleuf.

Het 6,58-inch OLED-scherm heeft een pixeldichtheid van 441 ppi, met HDR10-beeldverbetering en een verversingsfrequentie van 90 Hz.

De WiFi-module is compatibel met Wi-Fi 6 (IEEE  802.11ax) en Bluetooth 5.1. De dual-band A-GPS-chip ondersteunt ook de navigatiesatellieten van GLONASS (Rusland), BDS (China), GALILEO (Europa), QZSS (Japan) en NavIC (India).

De P40 Pro heeft een voorcamera van 32MP met infrarode gezichtsherkenning (3D biometrische dieptesensor) en een optische vingerafdruksensor die verborgen zit onder het glas op de voorkant.

De 9 mm dunne behuizing, verkrijgbaar in verschillende kleuren, bestaat volledig uit glas, met een blinkende aluminium rand en een afbuigend scherm dat over de randen heen geplooid is. Het is een mooi, maar vrezen we kwetsbaar design waarvan de schoonheid grotendeels verloren gaat wanneer je deze smartphone in een bijna verplicht beschermhoesje steekt. De behuizing heeft een IP68-certificering en is dus bestand tegen waterdruppels en stof.

De P40 Pro weegt 209 gram en is dus niet super licht. De niet-verwisselbare 4.200 mAh Li-Po accu ondersteunt snelladen tot 40 Watt met een kabel en tot 27 Watt draadloos. Omgekeerd draadloos laden, bijvoorbeeld van daarvoor geschikte oortjes, gaat ook tot 27 Watt.

Huawei P40 Pro in de kleur Silver Frost

Huawei P40 Pro in de kleur Silver Frost (© Huawei; licentie: Huawei)

 
Camera

De hoofdcamera, op basis van Leica-technologie, is een van de sterkste punten van de P40 Pro. Zelf zijn we geen cameraspecialisten, maar het handvol proeffoto’s dat we met de P40 Pro maakten, overtuigde ons van de camerakwaliteiten. Tenzij je een fotografiefreak bent (en zelfs dan) heb je geen apart toestel meer nodig wanneer je deze smartphone als foto- en videocamera gebruikt.

De gespecialiseerde website DXOMark geeft de P40 Pro in zijn review de op dit moment hoogste testscores voor zowel de hoofd- als de selfiecamera. Lees hun gedetailleerde review voor meer details. “De camera van de Huawei P40 Pro blaast de concurrentie uit het water. Als je de beste camera in een smartphone wilt, is er op dit moment geen beter alternatief,” is de eindconclusie van de review.

Huawei P40 Pro camera

Huawei P40 Pro camera (© Huawei ; licentie: Huawei )

 
Prestaties

Dit is een van de beter presterende smartphones die we tot nu toe testten. Extra opvallend is de snelheid van de interne opslagruimte. Ook de autonomie is in orde.

MerkHuaweiLGHuawei
TypeP40 Pro (256GB)G8x ThinQ Dual Screen (128GB)P30 Pro (128GB)
UL Futuremark 3DMark SlingShot (OpenGL ES 3.0)
Slingshot Score399070453740
  graphics score393297233700
  physics score (cpu)420935873886
UL Futuremark 3DMark SlingShot Extreme (OpenGL ES 3.1)
Slingshot Extreme Score569757294079
  graphics score633762964138
  physics score (cpu)421043563885
UL Futuremark PCMark Android Work 2.0
 Work 2.0 Performance Score868896367807
 Web Browsing 2.0 Score689369896995
 Video Editing Score559660448507
 Writing 2.0 Score11381122008583
 Photo Editing 2.0 Score156972017012136
 Data Manipulation Score718479916852
UL Futuremark PCMark Android  Computer Vision
 Computer Vision Score581160305157
 TensorFlow score246,3159,9274,2
 Zxing score22,3631,2725
 Tesseract score925,25911,751063,25
UL Futuremark PCMark Android  Storage
 Storage Score27902135778419
 Internal seq. read MB/s1543,47609,59144,76
 Internal random read MB/s34,2724,538,46
 Internal seq. write MB/s397,67372,27147,38
 Internal random write MB/s93,368,0915,36
 External seq. read MB/s1483,13699,28200,5
 External random read MB/s33,7824,719,04
 External seq. write MB/s381,69387,99149,29
 External random write MB/s95,858,2215,52
 SQLite read iops484683104601
 SQLite update iops200020002000
 SQLite insert iops2000117133
 SQLite delete iops200020002000
UL Futuremark PCMark Android  Work 2.0 battery life
 Autonomie ‘worst case’, 50% schermhelderheid, wifi aan (minuten)1009919 (345 met tweede scherm actief)1035
Wifi-snelheid
Wifi downloadsnelheid (Mbit/s)87,381,5280,56
Gewogen Diskidee scores (op 100)
Gewogen benchmarkscore998581
Subjectieve score838588
Functionaliteitsscore938291
DiskIdee gewogen eindscores
 Prestatiescore (op 100)948487
 Prijsprestatiescore (op 100)645962
 
Software

Ontegensprekelijk is de Huawei P40 Pro een wonder van moderne techniek, aan de top van wat vandaag mogelijk is op smartphonegebied. Dit alles aangedreven door Android 10 en Huawei EMUI 10.

Wat ontbreekt omwille van de Amerikaanse boycotmaatregelen zijn de Google-services. Geen enkele Google-dienst is aanwezig (geen Play Store, geen Gmail, geen Maps, geen Waze, geen Google Home, geen Youtube en ga zomaar door).

Maakt dit de Huawei Pro 40 tot een snelle, dure en mooie baksteen waar je verder niets mee kan doen?

Natuurlijk niet. Android is een opensource-project waar bovenop (bijvoorbeeld) de Google-diensten draaien. Maar niets houdt een fabrikant tegen om zijn eigen diensten te voorzien, die de functies van de Google-diensten grotendeels overnemen.

Dat is wat Huawei gedaan heeft, met zijn eigen e-mail- en agenda-apps, gezondheid-app, foto-app etc.

Een kaarten-app is standaard niet aanwezig, maar het alternatief Here WeGo kan je installeren via de Huawei’s eigen app-winkel (AppGalery).

Huawei P40 Pro app-winkel

Huawei P40 Pro app-winkel (© DTL; licentie: CC BY-SA)

Here WeGo is gebaseerd op de vroege Nokia Here Maps-navigatie-app en een van de meest gebruiksvriendelijke gratis navigatie-apps. Het was ook de standaard navigatie-applicatie van de Windows Phones toen die nog bestonden. Het is zeker niet slechter dan Google Maps of Waze.

Huawei P40 Pro navigatie-app

Huawei P40 Pro navigatie-app (© DTL; licentie: CC BY-SA)

Functioneel is de P40 Pro met de Huawei-alternatieven bijna, maar zeker niet helemaal vergelijkbaar met een “gewone” Android-smartphone die wel de Google-diensten bevat.

Dat bijvoorbeeld Youtube, maar ook Netflix ontbreken, zal voor heel wat consumenten toch een niet te overkomen obstakel zijn.

Maar ook andere populaire apps zoals Facebook, Instagram, WhatsApp en Spotify ontbreken. (Facebook kan je wel perfect gebruiken via de mobiele website.)

Ook lokale apps, zoals die van Belgische en Nederlandse banken en webwinkels, ontbreken grotendeels.

Heb je een bestaande Android-smartphone dan kan je sommige apps overdragen naar de P40 Pro via de Huawei Phone Clone-app, maar dit werkt lang niet voor alle apps. Bovendien worden de op die manier overgedragen apps die wél werken niet meer bijgewerkt, door het ontbreken van de Google app-winkel… Dus in feite is dat geen oplossing, zeker niet voor bank-apps zoals die van KBC die via deze omweg wel werken: die apps worden regelmatig bijgewerkt en dan werken de oude versies omwille van veiligheidsredenen niet meer.

En denk niet dat je de Google-diensten aan de praat krijgt via een alternatieve Android app-winkel zoals APKPure: een beveiliging zorgt ervoor dat dit niet lukt; je kan wel alle Google apps op die manier installeren, maar ze zullen niet functioneren omdat ze de Play Services niet hebben en die ook niet op deze smartphone geïnstalleerd kunnen worden.

 
Privacy

Sommige gebruikers zullen denken: ik vind het juist goed dat Google op deze telefoon ontbreekt, zo is mijn privacy beschermd.

Dat kan je ook vergeten: de alternatieve Huawei-diensten en -apps verzamelen evenveel, zo niet nog méér persoonlijke informatie dan Google dit doet.

Bovendien gaan al die persoonlijke gegevens, waaronder je gezichtskenmerken als je de gezichtsontsluiting gebruikt, niet naar Amerikaanse servers (toch nog altijd een democratie), maar naar Chinese servers (een dictatuur).

De kuur lijkt ons in dit geval erger dan de ziekte…


Conclusie

De Huawei P40 Pro is ongetwijfeld een staaltje van Chinees smartphonevernuft, met een Leica-camera die alle andere smartphonecamera’s ver het nakijken geeft (en ook heel wat losse digitale camera’s). Deze smartphone heeft maar één tekortkoming en dat is het ontbreken van veel populaire apps omwille van de Amerikaanse boycot van Huawei. Dat gaat voor veel gebruikers echter een niet te overkomen obstakel vormen om te investeren in deze dure, goed presterende maar fundamenteel tekortkomende smartphone. We zien in feite maar één oplossing voor dit probleem: dat Huawei zo snel mogelijk zijn Amerikaanse problemen verhelpt en opnieuw samenwerkt met Google.
Prijs
€ 999,-
Foto van Huawei
Categorieën: Hardware, Producenten
Naar begin pagina.

LAAT EEN REACTIE ACHTER

Schrijf je reactie!
Vul hier je naam in

Deze website gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie-gegevens worden verwerkt.