QNAP TurboNAS TS-251A-4G review

Netwerk-nas die ook als externe schijf functioneert

0
De TurboNAS TS-251A is de eerste Qnap-nas met een usb 3.0 micro-b poort op de voorkant waarmee je ze direct met een computer verbindt zonder dat je een netwerkverbinding nodig hebt. Uiteraard werkt deze twee-baaiennas ook gewoon via het netwerk. Wij hebben hem getest.

De geteste Intel dual-core Celeron N Series-gebaseerde Qnap TurboNAS TS-251A biedt ruimte aan twee schijven. Het apparaat bestaat ook in een verder identieke variant met vier schijfsleuven (TS-451A).

Dit zijn de eerste Qnap-nas’en met een usb 3.0 micro-b poort op de voorkant. Zo verbind je ze direct met een computer zonder dat je een netwerkverbinding nodig hebt. Ze werkt dan als externe schijf met een toegangssnelheid van rond de 100 MB/s.

Het rechtenbeheer is ook via deze poort van de partij, zodat onbevoegden niet zomaar aan je bestanden kunnen. De noodzakelijke usb 3.0-kabel wordt echter niet meegeleverd (naar keuze usb 3.0 a-male naar micro b-male kabel of een usb 2.0 micro b kabel).

 
Kenmerken

De TS-251A is een erg compacte, vrij lichte nas die volledig uit wit kunststof bestaat. De twee niet-afsluitbare schijfsledes hebben geen snel bevestigingssysteem voor 3,5-inch schijven: die moet je net zoals 2,5-inch exemplaren in de slede vastschroeven met behulp van meegeleverde schroefjes.

Qnap ts251a nas
Qnap ts251a nas

Vooraan is er ook nog een gewone usb 3.0-poort en bijbehorende back-upknop waarmee je snel gegevens van een externe schijf naar de nas kopieert. Dat kan overigens ook vanaf een geheugenkaartje dat je in de sd-cardsleuf steekt.

Achteraan vind je twee extra usb 3.0-poorten, een hdmi 1.4b-videopoort die 4K video aan 30 fps uitvoert en analoge audio in- en uitgangen.

Een compacte infrarode afstandsbediening maakt van deze kleine nas een compleet multimedia-apparaat, dat dankzij de OceanKTV-app en analoge 3,5mm-microfooningang zelfs voor karaoke kan worden gebruikt.

Sluit je een computerscherm, usb-muis en usb-toetsenbord aan dan kun je het apparaat ook als Ubuntu-gebaseerde pc gebruiken (‘Qnap Linux Station’ of qts).

Het standaardmodel heeft 2GB ram, maar wij testten de variant met 4GB ram (TS-251A-4G). Bovendien kun je de twee so-dimm geheugensleuven vullen met in totaal 16GB dual-channel ddr3l-1600 ram.

 
Installatie

De firmware kan op drie manieren worden geïnstalleerd: via de cloud, met behulp van de “cloud key” die je op de zijkant van de nas terugvindt; via Qfinder Pro-software; of lokaal door een scherm op de hdmi-poort en een usb-keyboard op de usb-poort aan te sluiten, of via de USB QuickAccess-poort.

Heb je geen usb-toetsenbord dan kun je ook de meegeleverde infrarode afstandsbediening gebruiken, maar dat werkt uiteraard omslachtig.

De cloudinstallatie is veruit het gemakkelijkst, dus die hebben wij gekozen. Hierbij creëer of kies je ook een myQNAPcloud-account, waarmee je je nas overal veilig via het internet kunt gebruiken.

De slimme installatiegids vraagt je vóór het starten te kiezen voor thuis- of zakelijk gebruik. Kies je thuisgebruik dan worden verschillende multimedia-apps geïnstalleerd die bij zakelijk gebruik worden genegeerd.

Je moet verplicht een uniek wachtwoord instellen voor de beheerder. Tijdens de installatie kies je het volumetype (statisch, ‘thick’ of ‘thin’) en het raid-niveau. Voor thuisgebruik kies je normaal voor een statisch volume en raid1.

Qnap cloudinstallatie
Qnap cloudinstallatie

Deze nas transcodeert in hardware 4K h.264- of 1080p-video’s on-the-fly of offline (via een bewaakte videofolder). Transcoderen betekent dat een niet-ondersteund oorspronkelijk videoformaat naar een compatibel formaat wordt omgezet tijdens het streamen.

Behalve met één usb 3.0-expansiemodule van vijf of acht schijven kun je de opslagruimte ook uitbreiden met behulp van een tweede Qnap-nas en ‘Virtual jbod’ (vjbod).

 
Beheer

Het Linux-gebaseerde QTS nas-besturingssysteem hebben we in deze pagina’s al eerder beschreven. Het is zeer uitgebreid en behoort samen met Synology DSM tot het beste wat er op nas-gebied te vinden is.

Qnap qts desktop
Qnap qts desktop

De keuze aan apps is overweldigend. Bovendien voegt Qnap constant nieuwe mogelijkheden toe. Nieuw is bijvoorbeeld Qsirch, een zoekmachine die natuurlijke taal verstaat en waarmee je snel alles op je nas terugvindt.

 
Prestaties

Deze nas kopieerde onze Intel naspt-testbestanden naar zichzelf aan een gemiddelde snelheid van 103,04 MB/s. Omgekeerd haalden we 106,8 MB/s. Vier hd-video’s afspelen gebeurde met een snelheid van 107,55 MB/s.

MerkDroboNetgearQnapQnapAsustor
Model of Type5N2 (DRDS5A31)ReadyNAS RN422 (42200-100NES)TS-251A-4GTS-253B-8GAS6302T
Intel NASPT (MB/s)     
HD-Video afspelen113,9115,15107,1112,9112,45
2x HD afspelen107,6115,3107,45114,5113,8
4x HD afspelen101,7116107,55114,65114,65
HD-Video opname74,2168,64113,09172,6990,15
HD afspelen en opname95,2106,1108,25111,55104,3
Aanmaken van inhoud14,49,758,9510,219,85
Kantoorproductiviteit5,180,165,974,156,4
Bestanden kopiëren naar NAS56,7191,78103,04181,2761,15
Bestanden kopiëren van NAS110,9114,65106,8114,9114,65
Mappen kopiëren naar NAS8,614,3512,151411,05
Mappen kopiëren van NAS10,920,2516,5514,8516,85
Fotoalbum30,368,565,5568,167,8
Snelheidsberekening (MB/s)     
Gemiddelde gewogen algemene werksnelheid43,179,963,477,349,4
Gemiddelde gewogen multimedia snelheid21,228,32528,524,8
Gemiddelde gewogen kantoor snelheid3,217,514,516,44,3
Gemiddelde gewogen kopieer snelheid18,734,123,932,520,4
Scoreberekening     
Testscore (relatief tov elkaar)54100799762
 
Prijs

€ 419 zonder schijven (€ 335 voor de 2G versie).

Conclusie
De QNAP TurboNAS TS-251A-4G biedt uitgebreide mogelijkheden voor een relatief lage prijs. De multimediaprestaties zijn erg goed.
Foto van QNAP
Website: QNAP
Categorieën: Producenten
Naar begin pagina.

LAAT EEN REACTIE ACHTER

Schrijf je reactie!
Vul hier je naam in

Deze website gebruikt Akismet om spam te verminderen. Bekijk hoe je reactie-gegevens worden verwerkt.